تبدیل سریع فایل‌های راو (raw) به جی‌پگ‌ (JPEG) در مک یا لینوکس

2013/10/28

Share On GoogleShare On FacebookShare On Twitter

برای تبدیل سریع فایل‌های راو یا همون فایل های خام دوربین‌های دیجیتال به فرمت فشرده ‌‌جی‌پگ، برنامه‌های مختلفی هستند که غیر از Adobe Camera Raw و گیمپ، اغلب تحت ویندوز هستند و غیر از حجیم بودن و معمولا پولی بودنشون، استفاده ازشون هم تبحر می‌خواد.

گاهی ممکنه پیش بیاد بخوایید یه سری عکس رو یک جا تبدیل کنید و این کار با نرم‌افزارهای دیگه و با باز کردن و ذخیره کردن و بستن یه دونه یه دونه، سخت و زمان‌بر می‌شه.

همون‌طوری که می‌دونید، ترمینال یا محیط خط فرمان یونیکس، ابزاریه خیلی خیلی قدرتمند که با استفاده ازش میشه همه کارها رو مستقیم، بدون واسط کاربری گرافیکی و بدون نصب برنامه های دیگه، انجام داد. کار با ترمینال ممکنه اولش سخت به نظر بیاد، اما کافیه بهش عادت کنید و همه کارها باهاش راحت تر می‌شه.

ابزار ‌‌ufraw یه برنامه ترمینالی هست که باهاش می‌تونید خیلی راحت با اجرای یه دستور، فایل‌های خامتون رو تبدیل به فرمت فشرده بکنید.

برای نصب این ابزار در لینوکس کافیه دستور زیر رو اجرا کنید:

sudo apt-get install ufraw

 و اگه مک دارید، با فرض این که   mac ports روی سیستمتون نصب هست، دستور زیر را از ترمینال اجرا می‌کنید:

sudo port install ufraw

بعد از این که برنامه نصب شد، مسیرتون رو در ترمینال به پوشه مورد نظر تغییر بدین و دستور زیر رو اجرا کنین. کلیه عکس‌های فرمت ‌NEF یا همون فرمت خام نیکون تو پوشه به صورت ‌JPEG ذخیره می‌شن.

ufraw-batch –out-type=jpeg *.NEF

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *